Samoa Amerikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Samoa amerikane
Amerika Sāmoa / Sāmoa Amelika
Flamuri i Samoas amerikane Stema e Samoas amerikane
Flamuri i Samoas amerikane Stema e Samoas amerikane
Vendndodhja e Samoas amerikane
Kryeqyteti Pago Pago (de facto)
Fagatogo (selia e qeverisë)
Qyteti më i madh Tafuna
Gjuha zyrtare Gjuha angleze, Gjuha samoa
Pavarësia në varësi të Flag of United States.svg SHBA
Forma e qeverisë Territor i papërfshirë i Shteteve të Bashkuara
Presidenti Barack Obama
Guvernatori Togiola Tulafono
Sipërfaqja
– totale
– % ujë
Vëndi i 212-të
197.1 km²
0 %
Popullsia (2010)
– totale
– dendësia
Vëndi i 208-të
55,519 banorë
326 banorë/km²
Monedha $
Zona kohore
– zakonisht

ZK Standarde e Samoas (SST) (UTC-11)
Targat e automjeteve AS
Prefiksi telefonik +1-684
Kodi i internetit .as
Kodi ISO 3166-1 AS
Anëtarësimi në OKB

Samoa Amerikane (Samoa: Amerika Sāmoa, ose Amelika Samoa) është një territor i painkorporuar i Shteteve të Bashkuara që ndodhet në jug të Oqeanit Paqësor, në juglindje të shteti të pavarur të Samoas (e njohur dikur si Samoa Perëndimore). [1] Qyteti kryesor (më i madh dhe më i populluar) i ishulli është Tutuila. Ishujt Manua, Rose Atoll, dhe Swains Island gjithashtu përfshihen në këtë territor.

Samoa Amerikane është pjesë e zinxhirit të ishujve rë Samoas, që ndodhen në perëndim të Ishujve Kuk, në veri të Tongas, dhe rreth 500 km në jug të Tokelau. Në perëndim pozicionohet grupi i ishujve Wallis dhe Futuna.

Regjistrimi i popullsisë i vitit 2010 tregoi një popullsi prej 55.519 banorë.[2] Sipërfaqja e përgjithshme e tokës është 197,1 km 2, pak më e madhe se Washington, DC. Samoa amerikaneSamoa është territori më jugor i Shteteve të Bashkuara.[3]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Introduction ::American Samoa". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Census Bureau News". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2012. Marrë më 19 korrik 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Insular Area Summary for American Samoa". U.S. Department of the Interior. 6 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2009. Marrë më 11 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna të shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Koordinatat: 14°18′J 170°42′P / 14.3°J 170.7°P / -14.3; -170.7