Oqeania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Oqeania

LocationOceania.png

Sipërfaqja 9,008,458 km2
Popullata 32,000,000 (6ta)
Shtetet
Varësitë
GJuhët
Zonat Kohore UTC+10 (Mikronezia) tek UTC-9 (Polinezia Franceze) (Perëndim-Lindje)

Oqeania (ndonjëherë Oceanica[1]) është një rajon gjeografik (shpesh gjeopolitik) i përbërë nga toka të shumta; kryesisht ishujOqeanin Paqësor. Ky term përdoret në shumë gjuhë për të përcaktuar një nga kontinentet[2][3][4] dhe është një nga tetë Ekorajonet Tokësore.

Etnologjikisht, ishujt që përfshihen në Oqeani ndahen në nënrajone të Melanezisë, Mikronezisë, dhe Polinezisë.[5]

Përfshirja e saktë e Oqeanisë varet nga përcaktimet: Në përgjithësi përfshin Zelandën e Re, Australinë, Guinenë e Re Papua, dhe ndonjëherë pjesë të Arkipelagut Malaja.[6][7][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Oceanica" in WordWeb Online dictionary and thesaurus. http://www.wordwebonline.com/en/OCEANICA
  2. ^ "The Atlas of Canada - The World - Continents". Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 27 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ List of IOC members (122) by continent Arkivuar 23 shkurt 2002 tek Wayback Machine. International Olympic Committee: 112th session, Moscow 2001
  4. ^ "Encarta Mexico "Oceanía"". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2009. Marrë më 27 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Oceania" Arkivuar 10 shkurt 2009 tek Wayback Machine. 2005. The Columbia Encyclopedia, 6th ed. Columbia University Press.
  6. ^ Merriam Webster's Online Dictionary (based on Collegiate vol., 11th ed.) 2006. Springfield, MA: Merriam-Webster, Inc.
  7. ^ See, e.g., The Atlas of Canada - The World - Continents Arkivuar 4 nëntor 2012 tek Wayback Machine
  8. ^ United Nations Statistics Division - Countries of Oceania