Tonga

Coordinates: 20°S 175°W / 20°S 175°W / -20; -175
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

20°S 175°W / 20°S 175°W / -20; -175

Pule'anga Fakatu'i 'o Tonga
Kingdom of Tonga
Emblema - Tonga
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Ko e Otua mo Tonga ko hoku tofi'a
Vendndodhja - Tonga
Vendndodhja - Tonga

Tongoja është mbretëri (anëtare në komunuelthin britanik) në pjesën jug-perëndimore të Oqeanit Paqësor. Mbretëria e Tongos ka rreth 170 ishuj të Tongos dhe ishujt e quajtur Ishujt e Miqësisë që zënë një sipërfaqe prej 749 km2 në të cilën jetojnë mbi 99 000 banorë shumica e të cilëve janë polonezë. Për kryeqytet mbretëria ka qytetin e quajtur Nuku´alofa dhe gjuhë zyrtare shtetërore gjuhen e quajtur tonganishtja (dialekt polonezë) dhe anglishten.

Sipërfaqja e tokës është malore e mbuluara nga masat e mbetura nga lava e vullkaneve. Ka ishuj dheu dhe ishuj koraleve në perëndim tek gropa e Tongos (deri 10 882 metra në thellësi të detit)

Eksporton banane, vanilje dhe peshkun.

Për evropianët i zbuluan detarët holandezë në vitin 1616. Nga viti 1845 qëndrojnë si mbretëri dhe më 1876 bëjnë një marrëveshje miqësie me gjermanët ndërsa nga 1900-ta shpallen si protektorat britanik. Pavarësinë ju pranua nga 1970-ta ndërsa nga 1965-ta Mbretë ishte Taufa´ahau Tupou i IV-të.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]