Pangea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pangaea)
Harta e Pangaeas 200 milionë vjet më parë

Pangea (Greqishtja e lashtë: pan (πᾶν, "e gjitha") dhe Gaia (Γαῖα, "toka") ishte një superkontinent që ekzistonte gjatë epokave të vonë të Paleozoikut dhe Mesozoikut të hershëm.[1][2] Ajo u mblodh nga njësitë më të hershme kontinentale rreth 335 milion vjet më parë, dhe filloi të ndahej rreth 175 milion vjet më parë.[3] Në kontrast me Tokën e tanishme dhe shpërndarjen e saj të masës kontinentale, Pangea ishte përqendruar në Ekuator dhe e rrethuar nga superoqeani Panthalassa. Pangea është superkontinenti më i fundit që ka ekzistuar dhe i pari që është rikonstruktuar nga gjeologët.

Formimi i Pangaeas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja e Pangaeas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lovett, Richard A. (5 shtator 2008). "Supercontinent Pangaea Pushed, Not Sucked, Into Place" (në anglisht). National Geographic News.
  2. ^ "Pangea" (në anglisht). Encyclopædia Britannica Inc. 2015.
  3. ^ Rogers, J.J.W.; Santosh, M. (2004), Continents and Supercontinents (në anglisht), Oxford: Oxford University Press, fq. 146, ISBN 978-0-19-516589-0