Gjuha marshalleze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha marshalleze
Flitët në Ishujt marshall
Taksonomia
Filogjeneza austroneziane

Gjuha marshalleze është gjuha që flitet ne Ishujt marshall dhe esht folur nga 44.000 njerez.Gjuha esht ndar ne dy dialekte:Ralik dhe Ratak