Jump to content

Hemisfera Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hemisfera Perëndimore

Hemisfera Perëndimore është gjysma e Tokës e cila shtrihet në perëndimmeridianit kryesor (i cili kalon Greenwich, Londër, Mbretëria e Bashkuar ) dhe në lindjeantimeridianit.[1] Gjysma tjetër quhet Hemisfera Lindore . Në aspektin gjeopolitik, konteksti në të cilin termi përdoret më shpesh, Encyclopedia Britannica e përkufizon atë si "Amerika e Veriut dhe e Jugut dhe ujërat përreth. Gjatësia gjeografike 20°P dhe 160°E konsiderohen shpesh si kufijtë e saj." [2]Mund të përdoret në kuptimin kulturor ose gjeopolitik si sinonim për " Botën e Re ".

Si shembull i totum pro parte , termi hemisferë perëndimore përdoret gjerësisht nga disa, si qeveria e Shteteve të Bashkuara, për t'iu referuar Amerikës . [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

Hemisfera perëndimore përbëhet nga Amerikat, duke përjashtuar disa nga ishujt Aleutian në jugperëndim të kontinentit të Alaskës ; pjesa më perëndimore e Evropës, si në kontinent ashtu edhe në ishuj; pjesa më perëndimore e Afrikës, si në kontinent ashtu edhe në ishuj; maja ekstreme lindore e kontinentit dhe ishujve të Siberisë ( Azia Ruse ); territore të shumta në Oqeani ; dhe një pjesë të madhe të Antarktidës .

Qendra e Hemisferës Perëndimore ndodhet në Oqeanin Paqësor në kryqëzimin e meridianit të 90-të perëndimor dhe ekuatorit, midis ishujve Galapagos . Toka më e afërt është ishulli Genovesa0°19′00″N 89°57′00″W / 0.316667°N 89.95°W / 0.316667; -89.95 .

Mali më i lartë në hemisferën perëndimore është AconcaguaAndet e Argjentinës me 6,960.8 metres (22,837 ft) . [11]

Ndërtesa ose kulla më e lartë e banueshme nga njerëzit në hemisferën perëndimore është Kulla CN, e cila ndodhet në Toronto, Kanada43°38′33.22″N 79°23′13.41″W / 43.6425611°N 79.3870583°W / 43.6425611; -79.3870583 .

Rishikimi i propozuar i kufijve të hemisferës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një përpjekje për të përcaktuar Hemisferën Perëndimore si pjesë të botës që nuk janë pjesë e Botës së Vjetër, ekzistojnë gjithashtu projeksione që përdorin meridianin e 20-të perëndimor dhe meridianin diametralisht të kundërt të 160-të lindor për të përcaktuar hemisferën. Ky projeksion përjashton kontinentet evropiane dhe afrikane dhe një pjesë të vogël të Grenlandës verilindore, por përfshin më shumë Rusinë lindore dhe Oqeaninë.


 1. ^ Olson, Judy M (1997), "Projecting the hemisphere", në Robinson, Arthur H; Snyder, John P (eds.), Matching the map projection to the need Bethesda, MD: Hartografia dhe Shoqëria e Informacionit Gjeografik, Kongresi Amerikan mbi Surveying dhe Mapping. - "Western Hemisphere", Merriam-Webster's Geographical Dictionary (red. 3), Springfield, Massachusetts: Merriam-Webster, 2001, f. 1294.
 2. ^ "Western Hemisphere | Definition | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). Marrë më 2021-11-21.
 3. ^ Bureau of Western Hemisphere Affairs, United States Department of State.
 4. ^ Western Hemisphere, United States Department of the Treasury.
 5. ^ Western Hemisphere, Office of the United States Trade Representative.
 6. ^ Joe Biden: The Western Hemisphere Needs U.S. Leadership, Americas Quarterly, 17 December 2018.
 7. ^ Western Hemisphere, United States Department of Justice.
 8. ^ Western Hemisphere, United States Department of Agriculture.
 9. ^ Western Hemisphere Arkivuar 21 qershor 2020 tek Wayback Machine, United States Fish and Wildlife Service.
 10. ^ Western Hemisphere Arkivuar 5 prill 2020 tek Wayback Machine, Fulbright Program.
 11. ^ "Informe científico que estudia el Aconcagua, el Coloso de América mide 6960,8 metros" [Raporti Shkencor mbi Aconcagua, Kolosi i Amerikës ka një gjatësi prej 6960,8 m] (në spanjisht). Universidad Nacional de Cuyo. 2012. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2012. Marrë më 3 shtator 2012.