Gjuha palauane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha palauane
Flitet në: Palau
Guam
Vendi:
Numri i folësve: 15 000
Renditja:
Familja: Austronezian
Grupi: Paluan
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Palau
Rregullohet nga: nuk ka
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 asnjë
ISO 639-2 pau
SIL pau

Gjuha palauane është gjuha që flitet nga Palau dhe Guam. Atë e flasin rreth 15 000 folës.