Bota e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Botës së Re nga Sebastian Münster u botua për herë të parë në 1540.

Termi Bota e Re përdoret shpesh për të nënkuptuar shumicën e Hemisferës PerëndimoreTokës, veçanërisht Amerikën. Termi fitoi rëndësi në fillim të shekullit të 16-të, gjatë Epokës së Zbulimeve të Evropës, pak pasi eksploruesi italian Amerigo Vespucci arriti në përfundimin se Amerika (tani e quajtur shpesh Amerika) përfaqësonte një kontinent të ri dhe më pas botoi gjetjet e tij në një pamflet që ai e titulloi latinisht: Mundus Novus. Ky realizim zgjeroi horizontin gjeografik të gjeografëve klasikë evropianë, të cilët kishin menduar se bota përbëhej nga Afrika, Evropa dhe Azia, që së bashku tani referohen si Bota e Vjetër, ose Afro-Eurazia. Amerika u referua kështu edhe si "pjesa e katërt e botës".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]