Auvernia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Auvernia
Location of Auvernia
Popullsia
 • Total1 350 682
Faqja zyrtarehttp://www.auvergne.fr

Auvernia (frën:Auvergne) është një rajon administrativ i Francës. Gjendet në qendër të Francës dhe të Masivit qendrorë. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Clermont-Ferrand.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En Auvernia në Francë.com faqe zyrtare e shtetit të Francës
  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.