Bretanja (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bretanja
Bretagne / Breizh / Bertaèyn
Rajon
Stema_figuraFlag of Brittany.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Rennes
Departamente 4 departamente
Qarqe 15 qarqe (Arrondissement)
Kantone 201 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27 208 km2
Popullsia 3 217 767 banorë
Dendësia 118 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 83.4 bilion
PBB për frymë € 25,666
Faqja Zyrtare bretagne.bzh

Bretanja (ose Bretanjë; bretonisht: Breizh, frëngjisht: Bretagne [bʁə.taɲ]  ( dëgjoni)) është një rajon administrativ i Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, qyteti kryesor i rajonit është Rennes, por qyteti Brest është historikisht më i rëndësishëm.

Rajoni kufizohet në veri nga Kanali i Manshit, në jug nga Gjiri i Biskajës, gjendet në perëndimin e madh francez dhe kufizohet me dy rajonet franceze Normandinë e Poshtme dhe Pays de la Loire.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]