Champagne-Ardenne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Champagne-Ardenne
Rajon
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Châlons-en-Champagne
Departamente 4 departamente
Qarqe 15 qarqe (Arrondissement)
Kantone 146 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25 606 km2
Popullsia 1 335 923 banorë
Dendësia 52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 37.1 bilion
PBB për frymë € 27,813
Faqja Zyrtare cr-champagne-ardenne.fr


Champagne-Ardenne (shqip:Shampanjë Ardenë) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura e rajonit është Châlons-en-Champagne.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En [1] - Faqe zyrtare françeze