Normandia e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Normandia e Poshtme
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Caen
Departamente 3 departamente
Qarqe 11 qarqe (Arrondissement)
Kantone 141 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17 589 km2
Dendësia 84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 36.4 bilion
PBB për frymë € 24,597
Faqja Zyrtare http://www.region-basse-normandie.fr


Normandia e Poshtme (frën:Basse-Normandie) është një rajon administrativ i Francës i krijuar në vitin 1956. Rajoni përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Caen. Egzistojnë dy Normandi Normandia e Poshtme dhe e Epërme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]