Franche-Comté

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franche-Comté
Rajon
Stema_figuraFlag of Franche-Comté.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Besançon
Departamente 4 departamente
Qarqe 9 qarqe (Arrondissement)
Kantone 116 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16 202 km2
Popullsia 1 173 440 banorë
Dendësia 72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 28.6 bilion
PBB për frymë € 24,295
Faqja Zyrtare www.franche-comte.fr


Franche-Comté është një rajon administrativ i Francës në lindje të Francës në kufi me Zvicrrën. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti historik i rajonit është Besançon.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 47°00′V 6°00′L / 47.000°V 6.000°L / 47.000; 6.000