Burgonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Burgonja
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Dijoni
Departamente 4 departamente
Qarqe 15 qarqe (Arrondissement)
Kantone 174 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31 582 km2
Popullsia 1 642 734 banorë
Dendësia 52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 42.7 billion
PBB për frymë € 25,996
Faqja Zyrtare http://www.cr-bourgogne.fr/ cr-bourgogne.fr


Burgonja (frën:Bourgogne) është një rajon administrativ i Francës. Gjendet në qendër të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Dijoni.

Me një sipërfaqe të 31 582 km2 dhe me 4 departamentet e tij, rajoni i Burgonjës është një nga rajonet më të mëdha të Francës radhitet në vendin e gjashtë. Rajoni mbulon 6% të territorit kombëtar. Numëron 2 046 komuna.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En Burgundy : history in the open air—Faqe zyrtare françeze