Rhône-Alpes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rhône-Alpes
Rajon
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Lion
Departamente 8 departamente
Qarqe 25 qarqe (Arrondissement)
Kantone 325 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43.698 km2
Popullsia 6 283 541 banorë
Dendësia 143 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare Stampa:Fr http://www.rhonealpes.fr/


Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht[ʁon.alp]  ( dëgjoni); fkp: Rôno-Arpes; oksitanisht:Ròse-Aups) është një rajon administrativ i Francës përbëhet nga tetë departamente qyteti kryesor i rajonit është Lioni.

Me 43 698 km2 është rajoni i dytë më i madh i Francës metropolitane për nga sipërfaqja (pas Midi-Pyrénées), për nga ekonomia dhe popullsia (pas Île-de-France ) me 6 283 541 banorë. Është gjithashtu i radhitur si rajoni i gjashtë evropianë.

Rajoni kufizohet me rajonet franceze Franche-Comté, Burgonja, Auvernia, Languedoc-Roussillon, Provence-Alpes-Côte d'Azur dhe me rajonet italiane me Luginën e Aostës dhe Piemontin gjithashtu edhe me kantonet zvicerane Vaud, Valais dhe Genève.

Rajoni Rhône-Alpes përfaqëson një të dhjetën e Francës në ekonomi, demografi dhe sipërfaqe.

liqeni i Ansit Annecy,Haute Savoie.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]