Kantoni Vaud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vaud
Waadt
Flamuri i Vaud
Stema zyrtare e Vaud
Location of Vaud
Sipërfaqja vendi4ti
Popullsia
 • Gjithsej657.700
 • Vendi3ti

Kanton Waadt (lexo: Kanton Vad, Stampa:Fr: Vaud, Stampa:De: Waadt, Stampa:It: Vaud Stampa:Rm: Vad, Franco-Provençal: Vôd) është njëri nga 26 kantonet e Zvicrës që shtrihet në jug-lindje të sajë dhe ka kryeqytet Lozanën.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni shtrihet nga lumi Neuchâtel në veri ku kufizohet me Kanton Neuchâtel gjer tek Lumi Geneva në jug ku kufizohet me Kanton Geneva, Haute-Savoie dhe Kanton Vallis. Në Malet Jura në perëndim kantoni kufizohet me Francën dhe në lindje me Kanton Fribourg dhe Kanton Bern.

Kantoni përfshin një teritor prej 3,212 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja momentale e kantonit daton nga 14 prilli i vitit 2003, duke e zëvendësuar atë nga viti 1885.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeqyteti Lozana është qyteti më i madh në kanton ku gjenden industri të lehta të vendosura për rreth tijë. Në vitin 1998, 71.7% nga punëtorët punonin në sektorin terciar dhe 20.8% në sektorin sekundar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata në këtë kanton është folëse e frengjishtes. Qendrat më të mëdha të banuara të kantonit janë kryeqyteti Lausanne me rreth 275,000 banorë (sipas të dhënave të vitit 2000), Montreux-Vevey më rreth 70,000 banorë dhe Yverdon-les-Bains.

Qytete tjera të kantonit janë : Morges, Renens, Rolle etj.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni është qendër e disa shkollave dhe universiteteve të njohura në Zvicër si:

Rrethet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethet Canton Vaud

Që nga viti 1803 Kanton Waadt është ndarë në 19 rrethe të cilat përfshijnë 382 bashki. (Plani i riorganizimit të Waadt-it në vitin 2007):

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]