Haute-Savoie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haute-Savoie
Departament
noform
Prefektura e departamentit Haute-Savoie në Annecy
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Annecy
Nën-prefektura Bonneville
Saint-Julien-en-Genevois
Thonon-les-Bains
Presidenti Christian Monteil (DVD)
Prefekti Pierre Lambert
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,388 km2
Popullsia 793,938 banorë (2015)
Dendësia 181 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 14 qershor 1860
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 17
Komuna 281

Haute-Savoie është departamentrajonin Auvernia-Rhône-Alpes në jug-lindje të Francës, kufizuar me Zvicrën dhe Italinë. Kryeqyteti i saj është Annecy. Departamenti është i njohur për sportet dimërore; Lojërat olimpike dimërore 1924 u mbajtën në Chamonix.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haute-Savoie përbën 4 qarqe, 281 komuna dhe 17 kantone. Në veri kufizohet me Kantonin Genf dhe liqenin e Gjenevës; në lindje me Kantonin Valais (Zvicër) dhe luginën e Aostës (Itali); në perëndim me departamentin Ain dhe në jug me departamentin Savoie (Francë).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4,301 kompani u krijuan në vitin 2004 në Haute-Savoie: rreth 80 për qind në sektorin e shërbimeve, me një përqindje të lartë shërbimesh për individët (hotelet, restorantet, shërbimet rekreative, kulturore, sportive, personale dhe shtëpiake). Kjo përbënte 21.6 përqind të bizneseve të reja. Sektorët më aktivë ishin pasuritë e patundshme (24 për qind), ndërtimi (15.4 për qind), shërbimet e biznesit (12.4 për qind) dhe industria ushqimore (10 për qind).

Industri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Haute-Savoie ka pasur 2,779 kompani të industrisë duke prodhuar 13,60% të gjitha të ardhurat e biznesit.

Eksporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eksportet janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë; dyzet për qind e punonjësve të Haute-Savoie punojnë për firmat eksportuese. Eksportet janë kryesisht në Gjermani, Shtetet e Bashkuara, Zvicër, Itali dhe Mbretërinë e Bashkuar. Importet vijnë kryesisht nga Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara.