Ain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ain
En
Departament
noform
Prefektura e departamentit Ain në Bourg-en-Bresse
Stema_figura
Stema
AinFlag.gif
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Bourg-en-Bresse
Nën-prefektura Belley
Gex, Ain
Nantua
Presidenti Rachel Mazuir (PS)
Prefekti Laurent Touvet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.762 km2
Popullsia 603.827 banorë (2011)
Dendësia 105 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit nuk kanë emër zyrtarë
Kodi Insee 01
Kodi ISO 3166-2 FR-01
Kodi Eurostat NUTS-3 FR711
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 43
Komuna 419

Ain (shqiptimi frëngjisht: [ɛ̃]; Franko-provençalisht: En) apo (shqip: Aini) është një departamentFrancë departamenti mbanë emrin e lumit Ain. Departamenti është pjesë e rajonit Auvernia-Rhône-Alpes dhe kufizohet nga lumenjtë Saône dhe Rhône. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011 departamenti numëronte 603 827 banorë, Insee dhe Posta i dhurojnë atij numrin 01.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia dhe transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]