Aisne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aisne
Departament
noform
Prefektura e departamentit Aisne në Laon
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Aisne.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Epërmet e Francës
Prefektura Laon
Nën-prefektura Château-Thierry
Saint-Quentin
Soissons
Vervins
Presidenti Nicolas Fricoteaux (UDI)
Prefekti Nicolas Basselier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,369 km2
Popullsia 536,136 banorë (2016)
Dendësia 73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Axonais
Kodi Insee 02
Kodi ISO 3166-2 FR-02
Kodi Eurostat NUTS-3 FR221
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 21
Komuna 800

Aisne (shqiptimi frëngjisht: [ɛːn]) është një departament francez në rajonin e Epërmet e Francës në veri të Francës. Departamenti mbanë emrin e lumit me të njëjtin emër.

Departamenti përbëhet nga 800 komuna 13 prej tyre me më shumë se 3.500 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]