Midi-Pyrénées

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Midi-Pyrénées
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Toulouse
Departamente 8 departamente
Qarqe 22 qarqe (Arrondissement)
Kantone 293 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45 348 km2
Dendësia 64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 79.9 bilion
PBB për frymë € 27,198
Faqja Zyrtare Midi-Pyrenees Region


Midi-Pyrénées (Frëngjisht: [midi piʁene]  ( dëgjoni); Miègjorn-Pirenèus në gjuhën oksitane) është një rajon administrativ i Francës në jug të Francës. Rajoni përbëhet nga tetë departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Toulouse.

Është rajoni i dytë më i madh i Francës (pas Guajanës (franceze)) me tetë departamente dhe mbi 45 000 km sipërfaqe.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En Faqe zyrtare