Toulouse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Toulouse
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
426.700 banorë
3.300 banorë/km²
Sipërfaqja 118,30 km²
Administrata
Shteti Francë
Qarku Midi-Pyrénées (Chef-lieu)
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal 31000, 31100, 31200, 31300, 31400, 31500
Prefiksi telefonik +
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Toulouse është një qytet në ne jug-perëndimFrancës], buzë lumit Garona, 590 km nga Parisi, baraz larguar nga Oqeani Atlantik dhe Deti Mesdhe. Komuna e Tuluzit ka 439,453 banorë, ështe komuna e pestë nga popullsia në Francë, ndërkohë që sipërfaqja metropolitane është e gjashta në Francë pas Lyon-it, Marseille-ës (Marsejë), Lille-ës (Lilë) dhe Nice-ës (Nisë).


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pozita gjeografike:

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA