Lille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lille
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej226.800
Faqja zyrtarewww.lille.fr

Lille (holandisht: Rijsel, Ryssel) është një nga katër qytetet më të mëdha në Francë, është një metropol që përfshinë pjesët Lille, Roubaix, Tourcoing dhe rrethinat e tyre. Qyteti gjendet në veri të Francës në lumin Deûle dhe është kryeqyteti i njësisë federative Epërmet e Francës. Gjithashtu është edhe prefekturë në Nord. Qyteti shtrihet afër kufirit të Francës me Belgjikën dhe emri i tij holandez është Rijsel.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politikanë dhe ushtarakë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pozita gjeografike:

Komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunikacioni toksorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lille: motorway network.

Përmes qytetit Lille kalojnë pesë autostrada dhe është qyteti më i lidhur pas PArisit në Francë:

Autorstrada e gjashtë e propozuar Autostrada A24 — do të lidhë Amiens - Lille.

Komunikacioni ajrorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lille Lesquin (http://www.lille.aeroport.fr/) Aeroporti Internacional gjendet 15 minuta larg qendrës së qytetit. Është aeroporti i 12të më i frekuentuari në Francë me një numër rreth 970,000 pasagjer në vitin 2001 dhe gati 873,000 në vitin 2003.

Komuinikacioni ujorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]