Lille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Grande-Place.jpg
Ville de Lille
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
226,800 banorë
5,740 banorë/km²
Sipërfaqja 39.51 km²
Administrata
Shteti Francë
Qarku Nord-Pas de Calais
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar Martine Aubry
Partia udhëheqëse PS

Lille (holandisht: Rijsel, Ryssel) është një nga katër qytetet më të mëdha në Francë, është një metropol që përfshinë pjesët Lille, Roubaix, Tourcoing dhe rrethinat e tyre. Qyteti gjendet në veri të Francës në lumin Deûle dhe është kryeqyteti i njësisë federative Nord-Pas de Calais. Gjithashtu është edhe prefekturë në Nord, departement. Qyteti shtrihet afër kufirit të Francës me Belgjikën dhe emri i tij holandez është Rijsel.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Artistë[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Politikanë dhe ushtarakë[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pozita gjeografike:

Komunikacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunikacioni toksorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lille: motorway network.

Përmes qytetit Lille kalojnë pesë autostrada dhe është qyteti më i lidhur pas PArisit në Francë:

Autorstrada e gjashtë e propozuar Autostrada A24 — do të lidhë Amiens - Lille.

Komunikacioni ajrorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lille Lesquin (http://www.lille.aeroport.fr/) Aeroporti Internacional gjendet 15 minuta larg qendrës së qytetit. Është aeroporti i 12të më i frekuentuari në Francë me një numër rreth 970,000 pasagjer në vitin 2001 dhe gati 873,000 në vitin 2003.

Komuinikacioni ujorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Lille