EDHEC Business School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"EDHEC Business School" është një shkollë biznesi evropiane me komplekse universitare në Paris, Londër, Lille, Nice dhe Singapori. Ngritur që në vitin 1906[1].

"EDHEC" u rendit e 25-a ndër shkollat evropiane të biznesit në 2015-ën nga gazeta "Finacial Times"[2]. Gjithashtu mban vendin e 84-të në renditjen mbarëbotërore për MBA (Master në Administrim Biznesi) në Nivelet Ekzekutive[3]. "EDHEC" ka gjithashtu një program PhD (doktoraturë) si dhe një numër programesh Master në fusha të caktuara të menaxhimit si marketing, financë apo sipërmarrje.

Programet e saj janë trefish të akredituara nga sistemet ndërkombëtare AMBA, EQUIS dhe AASCB[4]. Shkolla numëron mbi 30000 ish-studentë në fushat e biznesit dhe politikës, si Delphine Arnault (kreu ekzekutiv i Louis Vuitton-it).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^  FrancaBusiness school: l'Edhec monte en grade Arkivuar 22 shtator 2016 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.European Business School Rankings 2015 Arkivuar 4 maj 2016 tek Wayback Machine
  3. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.Global MBA Ranking 2016 Arkivuar 11 tetor 2018 tek Wayback Machine
  4. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.Triple accredited business schools (AACSB, AMBA, EQUIS)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]