Nice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nice
Qytet
Vendndodhja
Nice is located in Franca
Nice
Nice

Koordinatat: 43°42′12″V 7°15′59″L / 43.70333°V 7.26639°L / 43.70333; 7.26639

Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Qarku Arrondissement Nice
Kryetari Christian Estrosi (LR)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71.92 km2
Lartësia Min. 0 m
Max. 520 m m (m.n.d.)
 •  urbane 942 886 banorë
Dendësia 4 742 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 43° 42′ 12″ Veri

7° 15′ 59″ Lindje

Faqja Zyrtare www.nice.fr


Nice është një qytet i shtatë më i populluarizuar sipas zonës urbane në jug-lindje të Francës dhe qyteti i dytë më i madh në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur pas Marsejës. Ndodhet rreth tridhjetë kilometra nga kufiri francez-italian, është vendosur në brigjet e Detit Mesdhe.

Nice është një nga qytetet më të vizituara, duke pritur 4 milion turistë çdo vit. Ai gjithashtu ka aeroportin e tretë më të ngarkuar në Francë, pas dy atyre kryesorë parizianë. Është kryeqyteti historik i qarkut Nice (Comte de Nice).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet e para të njohura në zonën e Nicës datojnë rreth 400.000 vjet;[1] vendi arkeologjik Terra Amata tregon, përdorimet më të hershme të zjarrit dhe ndërtimin e shtëpive dhe gjetjet stralli janë rreth 230,000 vjet të vjetra [2] Nice (Nikea) ndoshta u themelua rreth 350 pes nga grekët e Massilias (Marseille), dhe i dhanë emrin e Νικαία ("Nikaia") në nder të një fitoreje mbi Ligurianët fqinj (Nike është perëndeshë greke e fitores). Qyteti shpejt u bë një nga portet tregtare më të ngarkuar në bregdetin ligurian; por ajo kishte një rival të rëndësishëm në qytetin romak të Cemenelum, i cili vazhdoi të ekzistojë si një qytet i veçantë deri në kohën e pushtimeve Lombard. Rrënojat e Cemenelum janë në Cimiez, i cili tani është një qark në Nice.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Le Nouveau venu" (në frëngjisht). Musée de Paléontologie Humaine de Terra Amata. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009.
  2. ^ A. G. Wintle; M. J: Aitken (korrik 1997). "Thermoluminescence dating of burnt flint: application to a Lower Paleolithic site, Terra Amata". Archaeometry (në anglisht). 19 (2): 111–130. doi:10.1111/j.1475-4754.1977.tb00189.x. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 3 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nice – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale