Reims

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reims
Qytet
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Reims is located in Franca
Reims
Reims
49°15′46″V 4°02′05″L / 49.2628°V 4.0347°L / 49.2628; 4.0347Koordinatat: 49°15′46″V 4°02′05″L / 49.2628°V 4.0347°L / 49.2628; 4.0347
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Grand-Est
Departamenti Marne
Kryetari Arnaud Robinet
Partia Republikanët
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47.02 km2
Lartësia 85-135 m (m.n.d.)
 •  urbane 319 059 banorë
Dendësia 3,893 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 51454
Faqja Zyrtare www.reims.fr


Reims është komunëdepartamentin Marne në rajonin Grand-Est. Megjithëse, Reims është komuna më e madhe edhe në departament edhe në rajon.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reims ka dy stacione kryesore të trenit: Gare de Reims në qendër të qytetit, qendër për traansport rajonal dhe Gare de Champagne-Ardenne TGV, 5 kilometra në jugperëndim të qytetit, e cila lidh me Parisin, Metz, Nancy dhe Strasburgun.

Transporti publik brenda qytetit përmban autobusa dhe tramvaj. I fundit u hap më 2011.

Arsim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]