Lindja e madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Grand-Est)
Jump to navigation Jump to search
Lindja e madhe
Rajon
Stema_figura
Emblema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Strasburg
Departamente 10 departamente
Qarqe 43 qarqe (Arrondissement)
Kantone 200 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57,433 km2
Popullsia 5 552 388 banorë
Dendësia 97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Lindoret e madhe
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare www.alsacechampagneardennelorraine.eu


Fjala Lindja e madhe (frengjisht Grand-Est, gjermanisht: Großer Osten) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Alsasa, Champagne-Ardenne dhe Lorena. Regjioni kufizohet me Gjermaninë, Luksemburgun, Belgjikën si dhe me Zvicrën.