Korsika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Coordinates: 42°54′N 9°30′E / 42.9°N 9.5°E / 42.9; 9.5

Korsika
Corse (frëngjisht)
Corsica (korsikisht)
Location of Korsika
Popullsia
 • Total322 120

Korsika (fr:Corse; [kɔʁs]; korsikisht dhe italisht: Corsica) është një ishull në detin mesdhe (i katërti më i madh pas Sicilisë, Sardenjës dhe Qiprojës njëherit nën administrimin e Francës është gjithashtu edhe një rajon i Francës i cili përbëhet nga dy departamente Corse-du-Sud (2A) dhe Haute-Corse (2B) . Ky ishull i Mesdheut u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si Ishulli i Bukurisë (fr:île de Beauté).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corse-photosat.jpg


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kriminaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kriminaliteti në Korsikë është tepër i lartë gjatë vitit 2009, 682 vrasje të qëllimshme janë kryer në Francë[2], 28 prej tyre në Korsikë[3].

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ Rënia e vrasjeve të qëllimshme në Francë , në faqen france-info.com e datës 2 gusht 2010Stampa:Fr
  3. ^ 28 vrasje të qëllimshme dhe 17 tentativa të vrasjeve të qëllimshme janë regjistruar në Korsikë, gjë kjo e cila e radhitë Korsikën përpara Sicilisë me numër të krimeve të dhunshme, në faqen questions.assemblee-nationale.fr e datës 27 nëntor 2010 Stampa:Fr

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]