Jump to content

Guajana Franceze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Région Guyane
Emblema - Guajana Franceze
Flamuri rajonal Logoja rajonale
Vendndodhja - Guajana Franceze
Vendndodhja - Guajana Franceze

Guajana Franceze (Frëngjisht: Guyane) është një departement përtej detit (DPD) (Frëngjisht: département d'outre-mer, ose DOM) i Francës, që ndodhet në bregdetin verior të Amerikës Jugore. Si edhe DPD-të tjera, Guajana Franceze është një nga 26 rajonet e Francës. Ajo është pjesë e integruar e Francës, dhe monedha e saj është euro.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]