Aude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aude
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau non-offiicel fr département Aude.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Prefektura Carcassonne
Nën-prefektura Limoux
Narbonne
Presidenti André Viola (PS)
Prefekti Louis le Franc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.139 km2
Popullsia 359.967 banorë (2011)
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Audois
Kodi Insee 11
Kodi ISO 3166-2 FR-11
Kodi Eurostat NUTS-3 FR811
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 35
Komuna 438

Aude (shqiptimi frëngjisht: [od]; oksitanisht;Aude) është një departament francez në Francën jug-qendrore departamenti është emëruar sipas emrit të lumit Aude.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]