Essonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Essonne
Departament
noform
Prefektura e departamentit Essonne në Évry
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Prefektura Évry
Nën-prefektura Étampes
Palaiseau
Presidenti François Durovray (Republikanët)
Prefekti Josiane Chevalie
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,804 km2
Popullsia 1,268,228 banorë (2014)
Dendësia 703 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 janar 1968
Kodi Insee 91
Kodi ISO 3166-2 FR-91
Kodi Eurostat NUTS-3 FR104
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 21
Komuna 196

Essonne është departament në rajonin Île-de-France. Departamenti u krijua më 1 janar 1968, kur Seine-et-Oise u nda në departamente të vogla.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Essonne kufizohet me departamentet:

Qytete të cilat kanë mbi 25,000 banorë janë: Évry, Corbeil-Essonnes, Massy, Savigny-sur-Orge, Sainte-Geneviève-des-Bois, Viry-Châtillon, Athis-Mons, Palaiseau, Draveil, Yerres, Les Ulis, and Vigneux-sur-Seine.