Ariège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ariège
oks:Arièja
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Prefektura Foix
Nën-prefektura Pamiers
Saint-Girons
Presidenti Augustin Bonrepaux (PS)
Prefekti Nathalie Marthien
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.890 km2
Popullsia 152.286 banorë (2011)
Dendësia 31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Ariégeois
Kodi Insee 09
Kodi ISO 3166-2 FR-09
Kodi Eurostat NUTS-3 FR621
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 22
Komuna 332

Ariège (shqiptimi frëngjisht: [aʁjɛʒ]; oksitanisht:Arièja) është një departament francez në rajonin jugperëndimor të Francës të quajtur Midi-Pyrénées departamenti është emëruar sipas emrit të lumit Ariège.

Kryeqendra e tij është qyteti Foix kurse INSEE dhe kodi i tij Postal është 09.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]