Jump to content

Foix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fujs/Fu/Fosh
Fois (Ocitanisht)

Foix (Katalanisht)

Foix (Frëngjisht)
Prefekturë dhe Komunë
Pamje e Chateau de Foix në zonën e Lazemës
Pamje e Chateau de Foix në zonën e Lazemës
Flamuri i Fujs/Fu/Fosh
Stema Fujs/Fu/Fosh
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAriège
QarkuFoix
KantoniFoix
NdërkomunalitetCA Pays Foix-Varilhes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Norbert Meler[1]
Sipërfaqja
1
19.320 km2 (7.459 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.515
 • Dendësia490/km2 (1,300/sq mi)
Emri i banorëveFuxéen
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
09122 /09000
Lartësia358–933 m (1,175–3,061 ft)
(avg. 400 m or 1,300 ft)
Faqja zyrtarewww.mairie-foix.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Foix ( shqiptimi frëngjisht[fwa]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Fois   [ˈfujs, ˈfujʃ] ; Katalanisht: Foix [ˈfoʃ]; Shqip: Fujsi/Fua/Foshi) është një komunë, ish-kryeqyteti i Kontesë së Foix. Është kryeqyteti i departamentit të Ariège pasi është selia e Prefekturës së atij departamenti. Fua ndodhet në rajonin Ocitania të Francës jugperëndimore. Është kryeqyteti i dytë më pak i populluar i departamentit francez, më pak i populluari është Privas. Foshi shtrihet në jug të Tuluzës, afër kufijve me Spanjën dhe Andorrën .

Që nga viti 2019, qyteti kishte një popullsi prej 9,493 banorësh. Është qyteti i dytë më i madh në Ariezhë, më i madhi është Pamiers, e cila është një nga dy nënprefekturat, tjetra është St Girons. Fua është binjakëzuar me qytetin katedrale angleze të Ripon, me qytetet spanjolle Sarroca de Lleida dhe Lerida dhe kryeqytetin Andorran Andorra la Vella.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Château des Comtes de Foix (Kështjella e Kontëve të Fuasë)

Romakët ndërtuan një fortesë në shkëmbin e thepisur nga i cili tani dominon qytetin kështjella e Fuasë. Qyteti i Fuasë ndoshta i detyrohet origjinës së tij një oratorie të themeluar nga Karli i Madh, e cila më pas u bë Abacia e Shën Volusianus në 849.

Themelimi, në 849, i Abbey Saint-Volusien lejoi zhvillimin e jetesës urbane në shekullin e dhjetë deri në shekullin e XII-tëë. Qyteti arriti kulmin e tij në shekullin e XIV-të.

Kalaja, themelet e së cilës datojnë në fillim të shekullit X, ishte një kështjellë e fortë që i rezistoi sulmeve të përsëritura të Simon de Montfort IV midis 1211 dhe 1217, gjatë kryqëzatës Albigensiane . Në 1272, kur konti i Foshit refuzoi të njihte sovranitetin e mbretit të Francës, Filipi i guximshëm mori personalisht përsipër një ekspedite kundër qytetit, më pas konti u dorëzua. Në 1290, në një takim të rajonit Béarn dhe Kontesë së Fujsit, qyteti u braktis praktikisht nga Kontët. Gaston Phoebus ishte i fundit që jetoi në kështjellë dhe në shekullin e XVI-të kalaja kishte humbur qëllimin e saj ushtarak. Më pas, kalaja u përdor si burg deri në vitin 1864.

Në 1536 filloi predikimi i parë i reformës në Fuasë, dhe në 1579 kisha e Montgauzy u shkatërrua. I njëjti fat e priste abacinë dhe kishën e saj në 1581. Një vit më pas, Fojsi u rimor nga katolikët, dhe në 1589 Konti i Fuasë, Henri i Navarrës, u kurorëzua Mbret i Francës dhe u bë Henri<< IV .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fojsi ndodhet në bashkimin e lumenjve Ariège dhe Arget në ultësirat e Pirenejve. Mund të arrihet me makinë nga Route Nationale 20 (N20) . Trenat shkojnë në veri nga stacioni Foix në Tuluzë dhe në jug në stacionin l'Hospitalet që i shërben Andorrës, duke përfunduar në stacionin Letour de Carol, afër kufirit spanjoll, ku ka një lidhje të drejtpërdrejtë me shërbimin rajonal të trenit të Barcelonës dhe Ligne de piktoreske. Cerdagne . Ekziston gjithashtu një shërbim i drejtpërdrejtë i trenave me të drejtë fjetje nga stacioni Foix në Paris.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, komuna kishte 9613 banorë, me një rënie prej 1,73% nga viti 2011.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.265—    
18003.509+7.5%
18063.959+12.8%
18214.552+15.0%
18314.857+6.7%
18364.699−3.3%
18414.714+0.3%
18465.086+7.9%
18514.684−7.9%
18565.257+12.2%
18615.507+4.8%
18666.746+22.5%
18726.706−0.6%
18766.362−5.1%
18817.076+11.2%
18867.369+4.1%
18917.568+2.7%
18966.722−11.2%
19017.065+5.1%
19066.750−4.5%
19116.806+0.8%
19216.165−9.4%
19266.461+4.8%
19316.279−2.8%
19367.006+11.6%
19467.798+11.3%
19547.632−2.1%
19628.156+6.9%
19689.331+14.4%
19759.599+2.9%
19829.282−3.3%
19909.964+7.3%
19999.109−8.6%
20079.658+6.0%
20129.756+1.0%
20179.532−2.3%
20189.452−0.8%

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filatelia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1955 zyra e postës lëshoi një pullë postare me vlerë nominale 50 cent, me ngjyrë të zezë, jeshile, të verdhë dhe të kuqe që përfaqësonte Përkrenaren e Kontesë së Fuasë, referencë YT 1044. Është pjesë e serisë së shekullit të VIII të Stemave Provinciale.

Në vitin 1958, zyra postare lëshoi një pullë postare me vlerë nominale 15 f., me ngjyrë ultramarine, gri, kafe dhe jeshile që përfaqësonte Kështjellën e Fuasë, referencë YT 11759.

Tregjet dhe panairet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka dy tregje javore në qytet. Të martën, midis orës 7.30 dhe 13.30, ka një treg të vogël për prodhuesit vendas të ushqimit në tregun kryesor të mbuluar, Halle aux Grains. Tregu kryesor të premteve shet prodhime bujqësore vendase, ushqime, artizanale dhe produkte të tjera të ndryshme. Ai zë rezervatin e gjerë qendror të rrugës kryesore, Alees de Vilotte, Halle aux Grains fqinje, dhe ka një seksion kryesisht produktesh organike nja dy qindra metra larg, në Sheshin e Saint-Volusien, ku ka një më treg të mbuluar më të vogël. [2]

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleksi Sportiv L'Ayroule[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto fusha loje përfshijnë 3 fusha futbolli; 3 fusha regbie; një kurs kanoe dhe kajaku me ujë të bardhë në lumin Ariezhë, i cili ka pritur garat ndërkombëtare të kajakut për të rinj; një velodrom 250 m; 4 fusha tenisi në ajër të hapur dhe 2 të mbuluara. Përtej bulevardit François Mitterrand ndodhet stadiumi i futbollit dhe atletikës Jean Noel Fondere, i rinovuar në vitin 2010, ai përfshin një pistë vrapimi 400 metra me 6 korsi me pajisje dhe lehtësira për kërcim së larti; kërcim së gjati; gjuajtje gjahu; hedhje çekani, disku dhe shtize dhe kërcimi me shkop. Sipërfaqja sintetike ofron një strukturë me cilësi të lartë për të gjitha kushtet. Kjo është klasifikuar nga Federata Franceze e Atletikës si një strukturë e nivelit rajonal.

Qendra Ujore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra Ujore, me dy pishina të brendshme, pishina të jashtme, xhakuzi dhe sauna i shërben popullatës së Komunës së Pays Foix-Varilhes.

Vende me interes vendor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kopshti botanik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kopshti botanik, Les Épines de Lespinet, ka një koleksion kaktusësh dhe lëngjesh, si dhe pemë agrume, bimë banane dhe bimësi mesdhetare.

Halle aux Grains[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregu i mbuluar Halle aux Grains, që daton nga viti 1870, është në stilin e Victor Baltard .

Kështjella[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kështjella qëndron në një dalje shkëmbore që dominon qytetin. Shkëmbi i saj është gjeologjikisht pjesë e malit Saint Sauveur, në veriperëndim të qytetit dhe u nda prej tij për shkak të erozionit nga lumi Arget. Pjesa më e madhe e ndërtesës aktuale daton nga shekujt XII-XIV. Kulla e Argetit në veri u mbulua nga një çati prej rrasa në fund të shekullit të XIX, dhe sigurisht është më e vjetra që daton në shekujt XI dhe XII. Kulla e mesme, katrore, e ndërtuar në shekullin e 13-të, u rinovua plotësisht në shekullin e 14-të. Ajo ka karakteristika të bukura arkitekturore si koka të skalitura dhe stema në gurët e kyçeve. Kulla e rrumbullakët është e arkitekturës gotike me gjire të mëdhenj që ndriçojnë salla të bukura të harkuara gjashtëkëndore.

Abacia e Shën Volusienti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1104, kanunet e rregullta të Shën Agustinit morën në zotërim një abaci që strehonte reliket e Shën Volusien. Pikërisht atëherë u ndërtua një kishë e madhe me tre nefet dhe një transept. Në shekullin e XIV, absida romane u zëvendësua nga një kancelë e re poligonale. Ndërtesa u shkatërrua gjatë luftërave fetare dhe reliket u dogjën. Puna e rindërtimit filloi në 1609 dhe përfundoi në 1670. Portali dhe bazamenti i mureve të neosit janë mbetjet kryesore të kishës mesjetare. Ekziston një organo shumë e bukur me 40 ndalesa, e ndërtuar nga Fermis në 1869 dhe e restauruar në 2007.

Qytet i vjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteza ende ruan karakterin e saj mesjetar siç pasqyrohet në rrugët e ngushta (Rue des Marchands, Rue des Chapeliers) dhe disa shtëpi gjysmë druri.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Foix Fair and Markets". Marrë më 16 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)