Jump to content

Pamiers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamia
Pàmias (Ocitanisht)
Pamje e përgjithshme e Pamias
Pamje e përgjithshme e Pamias
Stema Pamia
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Frédérique Thiennot
Sipërfaqja
1
45.850 km2 (17.703 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
15.938
 • Dendësia350/km2 (900/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Pamiers ( shqiptimi frëngjisht[pamje]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Pàmias shqiptimi Ocitan: [ˈpamjɔs] ;) është një komunë dhe qyteti më i madh në departamentin Ariezhërajonin Ocitania në Francën jugperëndimore. Është nënprefekturë e departamentit. Është komuna më e populluar në departamentin Ariezhë, megjithëse nuk është kryeqyteti që është qyteti më i vogël i Foix . Selia e peshkopit të Pamiers është në Katedralen e Pamias . Kryetari aktual i qytetit është Frédérique Thiennot, i cili pasoi André Triganon në 2020 pasi mbajti postin për 25 vjet. [1]

Pamiers ndodhet në lumin Ariezhë .

Rrugë në qendër të qytetit

Qyteti i Pamias është i famshëm për tre kambanoret e tij dhe si vendlindja e Gabriel Fauré, një nga muzikantët dhe kompozitorët më të mëdhenj francezë të fundit të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të. Ai gjithashtu krenohet me çmime për Ville fleurie, i njëvlershmi i "qytetit në lulëzim". Objektet vendore përfshijnë restorante të mira, bare, supermarkete, pishina të mëdha publike të brendshme dhe të jashtme (njëra prej të cilave është 50 m). Pamia shtrihet në një fushë të lashtë aluviale të Ariezhës në zonën e quajtur La Basse Ariège, e njohur për tokën e saj të pasur pjellore ideale për bujqësi. Pamia ka 17,000 banorë, të quajtur Appaméens në frëngjisht, dhe është kryeqyteti ekonomik i Ariezhës, duke qenë qyteti më i rëndësishëm në departament.

Vetë qyteti daton në shekullin e V-të. Origjina e emrit të tij është objekt debati. Një shkollë e caktuar gjuhëtarësh priret të besojë se ajo rrjedh nga fakti se, kur u themelua Pamia, banorëve të saj të rinj iu dhanë parcela toke të matura në pams', nga empan (nga latinishtja "pannus" që do të thotë "copë pëlhure"). . Fillimisht quhej Ville de Pams . Një shpjegim tjetër është ai që përfshin Roger II de Foix, i cili kishte shkuar në një kryqëzatë në rajonin e ApameasSiri dhe i cili, pas kthimit të tij në Francë, i dha kështjellës dhe domenit të tij emrin e një prej betejave të tij: Castrum Appamiae, emri më vonë i dhënë qytetit. Fakti që banorët e Pamias quhen Appaméens duket se e favorizon këtë hipotezë. Në shekullin e 18-të u prezantua një qëndrim shumës mbi fjalën duke e bërë emrin "Apamias" të rrjedhur nga gjuha kishtare dhe gjithashtu i ngjashëm me gjuhën ocitane . Emri ocitan "Pamias" mund të shihet në tabelën e qytetit, së bashku me emrin francez Pamiers, kur dikush hyn në qytet përmes rrugës së vjetër nga Tuluza, RN20.

Sheshi kryesor i Pamiers, Place de la République, është i shtruar me mermer të kuq. Çdo javë, mbahen tre tregje të mëdha fermerësh në ajër të hapur, plus një treg të përdorurash çdo të dielë në mëngjes. Aty pranë janë Tour des Cordeliers e vjetër dhe Kisha e madhe e Notre-Dame-du-Camp .

Stacioni Pamiers ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Foix dhe Latour-de-Carol.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.954—    
18006.174+24.6%
18065.646−8.6%
18215.919+4.8%
18316.048+2.2%
18366.905+14.2%
18416.480−6.2%
18467.667+18.3%
18517.770+1.3%
18567.631−1.8%
18617.910+3.7%
18667.877−0.4%
18728.690+10.3%
18768.967+3.2%
188111.726+30.8%
188611.944+1.9%
189111.143−6.7%
189610.657−4.4%
190110.886+2.1%
190610.449−4.0%
191110.017−4.1%
192112.012+19.9%
192612.131+1.0%
193113.164+8.5%
193614.035+6.6%
194612.026−14.3%
195412.822+6.6%
196213.297+3.7%
196814.564+9.5%
197514.325−1.6%
198213.345−6.8%
199012.965−2.8%
199913.417+3.5%
200715.574+16.1%
201215.483−0.6%
201715.675+1.2%
  1. ^ "Municipales à Pamiers : maire depuis 1995, André Trigano part pour un cinquième set". ladepeche.fr (në frëngjisht).