Jump to content

Haute-Corse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haute-Corse
Korsika e Epërme
Location of Haute-Corse
Popullsia
 • Gjithsej170.974

Haute-Corse (Kors: Corsica suprana) (Shqip:Korsika e Epërme) është departament i Francës që përbën pjesën veriore të ishullit Korsika. Të dy departamente korsikiane u bashkuan më 1 janar 2018 me kolektivitetin e vetëm të Korsikës, me zgjedhjet territoriale që përkojnë me shpërbërjen e këshillave të ndara.[1]


Departamenti u formua më 5 shtator 1975, kur departamenti i Korsikës u nda në Korsikën e Epërme (Haute-Corse) dhe Korsikën e Jugut (Corse-du-Sud). Departamenti përkon saktësisht me ish-departamentin e Golo, i cili ekzistonte midis viteve 1793 dhe 1811.

Haute-Corse rrethohet nga tri anët e Detit Mesdhe dhe në jug nga departamenti Corse-du-Sud.

  1. ^ Morgane Rubetti (1 dhjetor 2017). "Corse : cinq questions pour comprendre les élections territoriales". Le Figaro. Marrë më 2 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)