Haute-Corse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haute-Corse
Korsika e Epërme
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Korsika
Prefektura Bastia
Nën-prefektura Calvi
Corte
Prefekti Gérard GAVORY
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,666 km2
Popullsia 170,974 banorë (2013)
Dendësia 3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 janar 1976
Kodi Insee 2B
Kodi ISO 3166-2 FR-2B
Kodi Eurostat NUTS-3 FR832
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 15
Komuna 236

Haute-Corse (Kors: Corsica suprana) (Shqip:Korsika e Epërme) është departament i Francës që përbën pjesën veriore të ishullit Korsika. Të dy departamente korsikiane u bashkuan më 1 janar 2018 me kolektivitetin e vetëm të Korsikës, me zgjedhjet territoriale që përkojnë me shpërbërjen e këshillave të ndara.[1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti u formua më 5 shtator 1975, kur departamenti i Korsikës u nda në Korsikën e Epërme (Haute-Corse) dhe Korsikën e Jugut (Corse-du-Sud). Departamenti përkon saktësisht me ish-departamentin e Golo, i cili ekzistonte midis viteve 1793 dhe 1811.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haute-Corse rrethohet nga tri anët e Detit Mesdhe dhe në jug nga departamenti Corse-du-Sud.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Morgane Rubetti (1 dhjetor 2017). "Corse : cinq questions pour comprendre les élections territoriales". Le Figaro. Marrë më 2 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)