Tarn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tarn
Departament
noform
Vendi i Jean Jaurès në Castres
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Oksitania
Prefektura Albi
Nën-prefektura Castres
Presidenti Christophe Ramond
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,757,9 km2
Popullsia 381,927 banorë (2013)
Dendësia 66 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Nënndarjet
Qarqe 2
Kantone 23
Komuna 320
Faqja Zyrtare www.tarn.fr

Tarn është departamentFrancë i cili ndodhet në rajonin Oksitania në jugperëndim të Francës. Tarn është një nga 83 departamentet e Francës i cili u krijua më 4 mars 1790.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]