Eure-et-Loir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eure-et-Loir
Hôtel de Ligneris (1795), ndërtesa e prefekturës e departamentit Ërë-dhe-Luarë në Shartër
Hôtel de Ligneris (1795), ndërtesa e prefekturës e departamentit Ërë-dhe-Luarë në Shartër
Flamuri i Eure-et-Loir
Stema Eure-et-Loir
Vendndodhja e Ërë-dhe-Luarës në Francë
Vendndodhja e Ërë-dhe-Luarës në Francë
ShtetiFrancë
RajoniQëndër-Lugina e Luarës
PrefekturaShartri
NënprefekturatChâteaudun
Dreux
Nogent-le-Rotrou
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.880 km2 (2,270 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej431 443
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit28

Eure-et-Loir ( shqiptimi frëngjisht: [œʁ‿e lwaʁ], dialekti vendor:[øʁ‿e lwaʁ] ) është një departament francez, i emërtuar pas lumenjve Ërë dhe Luarë . Ndodhet në rajonin e Centre-Val de Loire . Në vitin 2019, departamenti kishte një popullsi prej 431,575. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eure-et-Loir është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 Mars 1790 në përputhje me Aktin e 22 Dhjetorit 1789. Ajo u krijua kryesisht nga pjesë të provincave të mëparshme të Orléanais (Beauce) dhe Maine ( Perche ), por edhe pjesë të Île-de-France (Drouais, Thymerais, Lugina e Avre, Hurepoix).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eure-et-Loir përfshin pjesën kryesore të rajonit të Beauce, politikisht i përket rajonit tanimë të Centre-Val de Loire dhe është i rrethuar nga departamentet e Loir-et-Cher, Loiret, Essonne, Yvelines, Eure, Orne ., dhe Sarthe .

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Chartres, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 10,000 banorë: [1]

Komuna Emri shqip Popullsia (2019)
Chartres Shartri 38,534
Dreux Dreja 30646
Lucé Lusa 15,403
Châteaudun Kështjellëduna 13,096
Vernouillet Vernuja 12,472
Mainvilliers Mevjera 11,127

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e departamentit quhen Euréliens .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1791256.636—    
1801257.793+0.5%
1821264.448+2.6%
1831278.820+5.4%
1841286.368+2.7%
1851294.892+3.0%
1861290.455−1.5%
1872282.622−2.7%
1881280.097−0.9%
1891284.683+1.6%
1901275.433−3.2%
1911272.255−1.2%
1921251.255−7.7%
1931254.790+1.4%
1936252.690−0.8%
1946258.110+2.1%
1954261.035+1.1%
1962277.546+6.3%
1968302.251+8.9%
1975335.151+10.9%
1982362.813+8.3%
1990396.073+9.2%
1999407.665+2.9%
2006421.114+3.3%
2011430.416+2.2%
2016433.929+0.8%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eure-et-Loir është një departament i traditës bujqësore (Beauce), por edhe në ballë të tre sektorëve ekonomikë :

Bujqësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti është një lojtar kryesor ekonomik në prodhimin e drithërave dhe farave vajore në Francë. [2] Ekonomia e tij bujqësore është ende shumë e varur nga mjedisi ekonomik dhe rregullator i tregjeve për të korrat. Rajoni Eure-et-Loir renditet i pari ndër prodhuesit e grurit në Francë. Është gjithashtu lideri kombëtar në prodhimin e farave të rapit dhe bizeleve. Prodhimi i grurit është deri tani më dominuesi në zonë. Gati 40% e të gjithë tokës bujqësore i kushtohet kultivimit të grurit, i cili ka gjeneruar mesatarisht 29% të prodhimit bujqësor për tregti të departamentit gjatë 5 viteve të fundit.

Industritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Grumbulli Lugina kozmetike, rreth Chartres, që është qendra më e rëndësishme e industrisë franceze të bukurisë dhe mirëqenies (parfume/kozmetikë), me emra të mëdhenj si Guerlain, Paco Rabanne, Lolita Lempicka, Jean-Charles de Castelbajac dhe Jean- Paul Gaultier . Lugina kozmetike vendos 2.5 miliardë euro qarkullim, përfshin 200 kompani, bashkëpunon me Universitetet e Orleanit dhe Parisit dhe punëson më shumë se 30,000 njerëz.
 • Industria farmaceutike, rreth Dreux dhe grupit Polepharma . Krijuar në vitin 2002 nën udhëheqjen e CODEL [3] Polepharma është një grup i prodhimit farmaceutik francez i cili përfshin kompani si Ipsen, Novo Nordisk, Laboratoires Expanscience, LEO Pharma, Ethypharm Famar, Norgine, Nypro, Synerlab / Sophartex dhe Serate. Grupi përfaqëson 50% të prodhimit të medikamenteve në Francë dhe 30,000 vende pune. Grumbulli farmaceutik është gjithashtu një nga krijuesit e aleancës ndërrajonale "Pharma Valley" që ka rrjete partnere: Polepharma, CBS dhe Grepic. Kjo aleancë përfaqëson 60% të zonave të prodhimit brenda Francës dhe 2.5 miliardë euro xhiro vjetore.
 • industria agro-ushqimore, e promovuar nga Agrodynamic (qendra rurale e ekselencës), me dy kompani të mëdha në këtë sektor: Ebly në Chateaudun dhe një Andros në Auneau.
 • industria e drurit dhe e mobiljeve rreth shoqatës Perchebois .
 • industria e gomës dhe e plastikës, përmes grupit Elastopol .
 • prodhuesi i ashensorëve Octé ka selinë e tij në Châteauneuf-en-Thymerais [4]

Energjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti është një ndër liderët edhe në energjinë e ripërtërishme. E renditur tashmë në vendin e dytë në nivel kombëtar për sa i përket prodhimit të energjisë përmes fermave të saj me erë të vendosura veçanërisht në rajonin Beauce.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Atraksioni më i rëndësishëm turistik është katedralja e Shartrit, me dritaret e saj të mrekullueshme me xham të njollosur .
 • Kisha: Saint-Pierre of Dreux, Saint-Denis (Toury)
 • Chapelle Royale e Dreux
 • Beffroi i Dresë
 • Abbey Bonneval
 • Kalaja e Anet, e Chateaudun, e Maillebois, e Maintenon, e Montigny (Cloyes-sur-Loir), e Montigny-sur-Avre, e Charbonnières (Authon-du-Perche), Kalaja Saint-John (Nogent-le-Rotrou ), Kalaja e Villepion (Orgères-en-Beauce), Kalaja e Reverseaux (Voves)
 • Parku rajonal i Perches
 • Chartres
  Chartres
 • Katedralja e Shartrit
  Katedralja e Shartrit
 • Nogent-le-Rotrou
  Nogent-le-Rotrou
 • Châteaudun
  Châteaudun
 • Abacia Bonneval
  Abacia Bonneval
 • Akuadukti i Kështjellës së Maintenonit
  Akuadukti i Kështjellës së Maintenonit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Populations légales 2019: 28 Eure-et-Loir, INSEE
 2. ^ Agricultural chamber of Eure-et-Loir
 3. ^ Codel: Eure-et-Loir economic development board
 4. ^ "Drive systems". Arkivuar nga origjinali më 2018-07-10. Marrë më 2017-05-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)