Orne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Orne
Prefektura e departamentit Orne në Alençon
Prefektura e departamentit Orne në Alençon
Location of Orne
Popullsia
 • Gjithsej287.750

Orne është departament në veriperëndim të Francës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orne është një nga 83 departamentet që janë krijuar gjatë Revolucionit francez. U krijua prej pjesëve të ish-provincave të Normandisë dhe Perche.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orne ndodhet në rajonin e Normandisë. Është i vetmi departament i Normandisë i cili nuk ka portë detare.