Orne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orne
Departament
noform
Prefektura e departamentit Orne në Alençon
Stema_figura
Stema
Flag of Orne.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandia
Prefektura Alençon
Nën-prefektura Argentan
Mortagne-au-Perche
Presidenti Christophe de Balorre
Prefekti Isabelle David
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,103 km2
Popullsia 287,750 banorë (2014)
Dendësia 47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 61
Kodi ISO 3166-2 FR-61
Kodi Eurostat NUTS-3 FR253
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 21
Komuna 412

Orne është departament në veriperëndim të Francës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orne është një nga 83 departamentet që janë krijuar gjatë Revolucionit francez. U krijua prej pjesëve të ish-provincave të Normandisë dhe Perche.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orne ndodhet në rajonin e Normandisë. Është i vetmi departament i Normandisë i cili nuk ka portë detare.