Val-de-Marne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Val-de-Marne
Departament
Stema_figura
Emblema
Drapeau fr département Val-de-Marne.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Prefektura Créteil
Nën-prefektura L'Haÿ-les-Roses
Nogent-sur-Marne
Presidenti Christian Favier (PCF)
Prefekti Raymond Le Deun
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 245 km2
Popullsia 1,378,151 banorë (2016)
Dendësia 5.625 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 janar 1968
Vendasit Val-de-Marnais
Kodi Insee 94
Kodi ISO 3166-2 FR-94
Kodi Eurostat NUTS-3 FR107
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 25
Komuna 47

Val-de-Marne është departamentFrancë, e morri emrin nga lumi Marne, ndodhet në rajonin Île-de-France. Departamenti ndodhet në juglindje të Parisit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Val-de-Marne është një nga tre departamentet e vogla në rajonin Île-de-France. Së bashku me Seine-Saint-Denis dhe Hauts-de-Seine e fromojnë një unazë rreth Parisit, e cila është e njohur si Petite Couronne (Unazë e brendshme). Petite couronne.png

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]