Allier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Allier
oks: Alèir
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Moulins
Nën-prefektura Montluçon
Vichy
Presidenti Claude Riboulet (UDI)[1]
Prefekti Arnaud Cochet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.340 km2
Popullsia 342.729 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 03
Kodi ISO 3166-2 FR-03
Kodi Eurostat NUTS-3 FR721
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 35
Komuna 320

Allier (shqiptimi frëngjisht: [a.lje]; oks; Alèir, lat;Elaver) është një departament francez i cili ndodhet në rajonin e Auvernisë-Rhône-AlpesFrancën qendrore departamenti mbanë emrin e lumit Allier. Moulins është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 03.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]


Historia[redakto | përpunoni burim]


Demografia[redakto | përpunoni burim]


Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]


  1. ^ "Claude Riboulet succède à Gérard Dériot à la tête du Conseil départemental de l’Allier", France 3, 25.09.2017.