Aube

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aube
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Aube.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lindja e madhe
Prefektura Troyes
Nën-prefektura Bar-sur-Aube
Nogent-sur-Seine
Presidenti Philippe Adnot
Prefektja Isabelle Dilhac
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.004 km2
Popullsia 303.997 banorë (2011)
Dendësia 51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Aubois
Kodi Insee 10
Kodi ISO 3166-2 FR-10
Kodi Eurostat NUTS-3 FR212
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 33
Komuna 433

Aube (shqiptimi frëngjisht: [ob]) është një departament francez në rajonin Lindja e madhe departamenti është emëruar sipas emrit të lumit Aube. Në vitin 1995, departamenti numëronte 293,100 banorë.

Banorët e departamentit janë të njohur si Aubois ose Auboises[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]