Jump to content

Drôme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Droma
Droma (Ocitanisht)

Drôma (Arpitanisht)

Drôme (Frëngjisht)
Drejtimi orar nga kreu: një pamje e Buis-les-Baronnies, Katedralja e Valence, fushat e lavendrës në Masivi Vercors, Crest
Flamuri i Droma
Stema Droma
Vendndodhja e Dromës në Francë
Vendndodhja e Dromës në Francë
ShtetiFranca
RajoniAuvernja-Rona-Alpet
PrefekturaValence
NënprefekturatDie
Nyons
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.530 km2 (2,520 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej517.709
 • Dendësia79/km2 (210/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit26
Qarqet3
Kantonet19
Komunat363

Drôme ( shqiptimi frëngjisht[dʁom]  ( dëgjoni); Ocitan : Droma ; Arpitan : Drôma ; Shqip: Droma) është departamenti më jugor i rajonit Auvernja-Rona-AlpetFrancës Juglindore. I emërtuar pas lumit Drôme, ai kishte një popullsi prej 516,762 banorësh në vitin 2019. [1] Prefektura e Dromës është Valence .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saint-Vallier në Dromë ishte vendlindja e një prej kurtizaneve më të famshme franceze, fisnikja Diane de Poitiers (1499–1566), dashnorja afatgjatë e mbretit Henri II (1519–1559).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drôme shtrihet në rajonin e Auvergne-Rhône-Alpes . Drôme kufizohet me Ardèche në perëndim, Izera në veri dhe lindje, Alpet e Larta në lindje, Alpet e Provencës së Lartë në juglindje dhe Vaukluza në jug. Maja veriperëndimore e departamentit është vetëm 5 km nga kufiri i Luarës .

Kufijtë e departamentit kanë ndryshuar disa herë me përfshirjen e Comtat Venaissin në 1792 dhe krijimin e departamentit Vaukluzë në 1793. Droma rrethon një enklavë të departamentit Vaukluzë, Kantonin e Valréas ( Enklava e Papëve ).

Departamenti përmban 363 komuna. Komuna më e vogël në Francë, Rochefourchat, me një popullsi prej vetëm një personi, është në Drôme. [1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti i Dromës është në një zonë kalimtare midis klimës oqeanike të Lionit, klimës kontinentale në veri dhe klimës mesdhetare të Provencës në jug. Në luginën e Ronës, takimi i masave ajrore të buta të lagështa të Mesdheut jugor me masën ajrore më të ftohtë veriore shkakton ndonjëherë stuhi dhe stuhi dëbore të forta.

Në kodrat veriore pranë Tain-l'Hermitage (15 km në veri të Valencës ), klima është një përzierje e klimës oqeanike dhe gjysmë-kontinentale. Reshjet bien gjatë gjithë vitit me më shumë në pranverë dhe vjeshtë. Verat zbuten nga stuhitë dhe mistrali nuk fryn fort. Saint-Donat-sur-l'Herbasse ka një temperaturë mesatare prej 3 °C në janar dhe 21 °C në korrik për shkak të klimës së Lionit, ku më shumë reshje bien në verë sesa në dimër.

Rrafshi i Valencës është një zonë kalimtare midis ndikimit mesdhetar dhe klimës së ftohtë veriore. Verat janë më të ngrohta se në rajonet veriore, dhe rritja e dritës së diellit dhe nxehtësisë është e dukshme me shfaqjen e bimësisë mesdhetare në rajon. Temperaturat janë të moderuara midis Lionit dhe Montélimarit. Temperatura mesatare e Valencës në janar është 3.8 °C dhe 22 °C në korrik. Mistrali këtu fryn më fort.

Nga Montélimari, klima mund të konsiderohet mesdhetare. Pranë autostradës, ndryshimi i vegjetacionit është veçanërisht i dukshëm pranë përroit në Donzère, veçanërisht për shkak të ndryshimit të profilit të dheut . Pjesa më jugore e departamentit shfaq qartë një klimë mesdhetare me përforcimin e mistralit dhe një verë më të nxehtë për shkak të rrallësisë së stuhive. Shumica e reshjeve ndodhin në vjeshtë dhe dimrat janë më të butë se pjesa tjetër e Dromës. Pierrelatte ka një temperaturë mesatare prej 5 °C në janar dhe 23 °C në korrik.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e departamentit quhen Drômois ose në shqip Dromsa .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1791246,687—    
1801235,357−4.6%
1806253,502+7.7%
1821273,511+7.9%
1831299,556+9.5%
1841311,551+4.0%
1851326,846+4.9%
1861326,684−0.0%
1872320,417−1.9%
1881313,763−2.1%
1891306,419−2.3%
1901297,321−3.0%
1911290,894−2.2%
1921263,509−9.4%
1931267,08+1.4%
1936267,281+0.1%
1946268,233+0.4%
1954275,28+2.6%
1962304,227+10.5%
1968342,891+12.7%
1975361,847+5.5%
1982389,781+7.7%
1990414,072+6.2%
1999437,778+5.7%
2006468,367+7.0%
2011487,993+4.2%
2016508,006+4.1%

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar, ku jeton rreth 1/8 e popullsisë së departamentit, është Valence, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 10,000 banorë: [1]

Komuna Emri shqip Popullsia (2019)
Valence Valencë 64,749
Montélimar Montelimar 39818
Romans-sur-Isère Romana-mbi-Izerë 33,098
Bourg-lès-Valence Burg-mbë-Valencë 19792
Pierrelatte Pjetërtamël 13,510
Portes-lès-Valence Porti-mbë-Valencë 10680

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e aktivitetit ekonomik të departamentit zhvillohet në perëndim të tij, përgjatë luginës së Rhône . Kjo zonë që përmban pjesën më të madhe të popullsisë së departamentit, ka gjithashtu transport të aksesueshëm, si autoroute A7 dhe linjat hekurudhore LGV Rhône-Alpes dhe LGV Méditerranée . Aktiviteti ekonomik në Valence u rrit me krijimin e linjës Valence TGV në 2001.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Droma përfiton nga një imazh i shkëlqyer në sytë e turistëve. Ardhja është rritur në mënyrë të qëndrueshme (+4% midis 2006 dhe 2007), më shpejt se departamentet fqinje të Ardeshës dhe Vaukluzës (+1%).

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktivitetet sportive në Dromë përfshijnë:

  • në dimër: ski, ski ndër-relievore, borë-këpucimi
  • në verë: ekskursione, çiklizëm malor në zonën malore

Lumi Dromë është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të praktikuar kanoe dhe kajak. Në pranverë, rrjedha e ujit ju lejon të praktikoni rafting. Pylli Saoü është i njohur për shtigjet e tij të ngjitjes.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]