Hautes-Alpes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hautes-Alpes
Departament
Stema_figura
Stema
Flag of Hautes-Alpes.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Prefektura Gap
Nën-prefektura Briançon
Presidenti Jean-Marie Bernard (LR)
Prefekti Cécile Bigot-Dekeyzer
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,549 km2
Popullsia {{{popullsia}}} banorë
Dendësia 25 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 05
Kodi ISO 3166-2 FR-05
Kodi Eurostat NUTS-3 FR822
Nënndarjet
Qarqe 2
Kantone 15
Komuna 164

Hautes-Alpes (shqiptimi frëngjisht: [ot.z‿alp]; oksitanisht: Auts Aups shqip: Alpet e Larta) është një departament francez në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur në juglindje të Francës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]