Charente-Maritime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charente-Maritime
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Prefektura La Rochelle
Nën-prefektura Jonzac
Rochefort
Saintes
Saint-Jean-d'Angély
Presidenti Dominique Bussereau (BLP)
Prefektja Béatrice Abollivier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.864 km2
Popullsia 625.682 banorë (2011)
Dendësia 91 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Charentais-Maritime
Kodi Insee 17
Kodi ISO 3166-2 FR-17
Kodi Eurostat NUTS-3 FR532
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 51
Komuna 472

Charente-Maritime (shqiptimi frëngjisht: [ʃa.ʁɑ̃t ma.ʁi.tim]) është një departament francez në rajonin Poitou-Charentes në jug-perëndim të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]