Alpes-Maritimes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alpes-Maritimes
oks:Aups Maritims
Departament
Stema_figura
Stema
Comte de Nice flag.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Prefektura Nice
Nën-prefektura Grasse
Presidenti Éric Ciotti (BLP)
Prefekti Adolphe Colrat
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.299 km2
Popullsia 1.081.244 banorë (2011)
Dendësia 252 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 14 qershor 1860
Vendasit Maralpins
Kodi Insee 06
Kodi ISO 3166-2 FR-06
Kodi Eurostat NUTS-3 FR823
Nënndarjet
Qarqe 2
Kantone 52
Komuna 163

Alpes-Maritimes (shqiptimi frëngjisht: [alp.ma.ʁi.tim]; oksitanisht: Aups Maritims) është një departament francez në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur në juglindje të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]