Côte-d'Or

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Côte-d'Or
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau non-officiel fr département Côte-d'Or.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Burgonja-Franche-Comté
Prefektura Dijon
Nën-prefektura Beaune
Montbard
Presidenti François Sauvadet (UDI)
Prefekti Arnaud Cochent
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,763 km2
Popullsia {{{popullsia}}} banorë
Dendësia 61 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 21
Kodi ISO 3166-2 FR-21
Kodi Eurostat NUTS-3 FR261
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 23
Komuna 699

Côte-d'Or (shqiptimi frëngjisht: [kot dɔʁ]) është një departament francez i cili ndodhet në rajonin e Burgonjisë-Franche-ComtéFrancën qendrore departamenti. Dijon është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 21.

Departamenti përbëhet nga 699 komuna 15 prej tyre me më shumë se 5.000 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]