Indre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indre
oks: Endre
Departament
noform
Prefektura e departamentit Indre në Châteauroux
Stema_figura
Stema
IndreFlag.gif
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Qendra-Val de Loire
Prefektura Châteauroux
Nën-prefektura Le Blanc
La Châtre
Issoudun
Presidenti Serge Descout (LR)
Prefekti Seymour Morsy
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,784,52 km2
Popullsia 223,505 banorë (2016)
Dendësia 33 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Indriens
Kodi Insee 36
Kodi ISO 3166-2 FR-36
Kodi Eurostat NUTS-3 FR243
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 26
Komuna 242

Indre (shqiptimi frëngjisht: [ɛ̃dʁ]; oks: Endre) është një departament francez në rajonin Qendra-Val de Loire. Departamenti mbanë emrin e lumit Indre.

Departamenti përbëhet nga 242 komuna 42 prej tyre me më shumë se 1.000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]