Creuse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Creuse
oks: Cruesa
Departament
noform
Prefektura e departamentit Creuse në Guéret
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Creuse.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Akuitania e Re
Prefektura Guéret
Nën-prefektura Aubusson
Presidenti Valérie Simonet (LR)
Prefekti Magali Debatte
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,765 km2
Popullsia 119,502 banorë (2016)
Dendësia 21 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Creusois
Kodi Insee 23
Kodi ISO 3166-2 FR-23
Kodi Eurostat NUTS-3 FR632
Nënndarjet
Qarqe 2
Kantone 15
Komuna 256
Faqja Zyrtare Venndodhja e departamentit Creuse në hartën e Francës


Creuse (shqiptimi frëngjisht: [[WP:IPA for French|kʁøz]; oks; Cruesa; lat; Crosa) është një departament francez i cili ndodhet në rajonin e Akuitanisë e ReFrancën qendrore departamenti mbanë emrin e lumit Creuse. Guéret është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 23.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]