Cher (departament)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cher
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Qendra
Prefektura Bourges
Nën-prefektura Saint-Amand-Montrond
Vierzon
Presidenti Jean-Pierre Saulnier (PS)
Prefekti Marie-Christine Dokhelar[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.235 km2
Popullsia 311.694 banorë (2011)
Dendësia 43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Berrichons
Kodi Insee 18
Kodi ISO 3166-2 FR-18
Kodi Eurostat NUTS-3 FR241
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 35
Komuna 290

Cher (shqiptimi frëngjisht: [ʃɛʁ]) është një departament francez në rajonin Qendra. Departamenti është emëruar sipas emrit të lumit Cher.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.legifrance.gouv.fr/affichTexte.do?cidTexte=JORFTEXT000028274931&dateTexte=&categorieLien=id