Haute-Marne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haute-Marne
Departament
noform
Prefektura e departamentit Haute Marne në Chaumont
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Haute-Marne.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lindja e madhe
Prefektura Chaumont
Nën-prefektura Langres
Saint-Dizier
Presidenti Nicolas Lacroix (Republikanët)
Prefekti Élodie Degiovanni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,211 km2
Popullsia 178,084 banorë (2016)
Dendësia 29 banorë/km2
Kodi Insee 52
Kodi ISO 3166-2 FR-52
Kodi Eurostat NUTS-3 FR214
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 17
Komuna 427
Faqja Zyrtare wwww.haute-marne.gouv.fr

Haute-Marne (shqiptimi frëngjisht: [ot.maʁn]) është departament në verilindje të Francës. Chaumont është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 52.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haute Marne është pjesë e rajonit Lindja e madhe dhe është e rrethuar me departamentet Meuse, Vosges, Haute-Saône, Côte-d'Or, Aube dhe Marne.

Mali më i madh është Haut-du-Sac, ndodhet në jugperëndim të departamentit, e cila rritet deri në lartësinë e 516 m.

Departamenti u emërua sipas lumit Marne. Ky lum mbulon 120 kilometra brenda departamentit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]