Loire (departament)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loire
oks: Léger
Departament
noform
Prefektura e departamentit Loire në Saint-Étienne
Stema_figura
Stema
LoireFlag.gif
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Saint-Étienne
Nën-prefektura Montbrison
Roanne
Presidenti Georges Ziegler (LR)
Prefekti Evence Richard
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,781 km2
Popullsia 761,997 banorë (2016)
Dendësia 159 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Ligériens
Kodi Insee 42
Kodi ISO 3166-2 FR-42
Kodi Eurostat NUTS-3 FR715
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 21
Komuna 326

Loire (shqiptimi frëngjisht: [lwaʁ]; oks; Léger, frp; Liger; lat; Liger) është një departament francez i cili ndodhet në rajonin e Auvernisë-Rhône-AlpesFrancën qendrore departamenti mbanë emrin e lumit Loire. Saint-Étienne është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 42.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]